Shard London Bridge

mar
14

Wracam do blogowania i od teraz zabieram się ostro za uzupełnianie zaległości. Na rozgrzewkę słów i zdjęć kilka o powstającym w Londynie najwyższym budynku Unii Europejskiej.

Budowany tuż przy stacji London Bridge drapacz chmur będzie bez wątpienia jedną z ikon Londynu, obok “London Eye”, “Big Bena”, czy “Ogórka”. Już teraz góruje nad stolicą Zjednoczonego Królestwa, choć do końca prac zostało jeszcze 14 miesięcy. Po ich zakończeniu i wielkiej operacji szklenia, konstrukcja będzie wysoka na 310 metrów (71 kondygnacji). Potem wprowadzą się tam biura, powstanie hotel, restauracje, część handlowa. Ciekawe ile będzie wynosił czynsz, zwłaszcza że koszt budowy przekroczy 400 milionów funtów? :)

Angielskie słowo “shard” oznacza glinianą skorupę lub odłamek glinianego naczynia. Nie wiem, skąd więc taka nazwa dla ultranowoczesnego wieżowca. Inne nazwy uzywane dotychczas to: “London Bridge Tower”, “Shard of Glass”, oraz “32 London Bridge”. 

Kilka dni temu byłem w okolicy z aparatem. Był wieczór, więc o świetnej jakości fotografiach nie może być mowy, zwłaszcza że brakuje mi do tego odpowiedniego obiektywu i statywu. Oto, co udało mi się ustrzelić:

Shard London Bridge
Shard London Bridge

Shard London Bridge

Shard London Bridge

A tutaj można zobaczyć wizualizacje gotowego projektu, zaś na Wikipedii znajduje się dość szczegółowy opis (dla chętnych).

Piękna rzecz i dowód, że nowoczesna architektura nie musi być kiczem (jak to w Polsce często bywa). Już nie mogę się doczekać zobaczenia nowej panoramy Londynu z tym kolosem.

  • Wykop
  • Twitter
  • Facebook
 

One Response to “Shard London Bridge”

  1. [...] dla nich zagrożeń albo o tym, ze osiedlają się w dziwnych miejscach (np. na budowie Shard London Bridge . Dziś zaś była w gazecie “Metro” notka o małych osieroconych lisach, których [...]

Leave a Reply